11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаАпокалипса- Густ чад го прекрил цел Сиднеј: Не може да се дише,...

Апокалипса- Густ чад го прекрил цел Сиднеј: Не може да се дише, чадот се вовлекува во зградите, не престануваат да свират противпожарните аларми

Густ чад од големите австралиски пожари се надвил над Сиднеј и се вовлекол во зградите па насекаде се огласувале противпожарните аларми, а поради слабата видливост бил сопрен и траектниот сообраќај.

60 километри долгиот огнен фронт ги уништува подрачјата со сува и запалива вегетација северозападно од Синдеј, најголемиот австралиски град, и шири опасен чад ширум источниот брег. Маглата од пожарите дошле дури и до Нов Зеланд.

“Овој чад кој го имаме околу еден месец е без преседан и тие услови се опасни по здравјето на луѓето”, рекол Ричард Брум, службеник на владата во Нов Јужен Велс задолжен за здравјето на околината.

Брум рекол дека многу луѓе би можеле да ги имаат симптомите на иритација на слузницата на грлото, носот и очите, а во ризичната група се оние кои имаат здравствени проблеми, малите деца и постарите лица.

Индексот на квалитетот на воздухот во Сиднеј во некои делови на градот бил 11 пати поголем од прагот кој се смета за опасен.

Шумските пожари веќе повеќе од две недели со чад и пепел го прекриваат градот во кој живеат повеќе од 5 милиони луѓе.

Поради маглата небото е портокалово во текот на денот, видливоста е намалена и многу луѓе носат маски.Иако не е издадена официјална наредба за евакуација, многу жители во загрозените подрачја одлучиле да ги напуштат своите домови.

Повеќе од стотина пожари горат во источните држави – Нов Јужен Велс, Викторија и Квинсленд.

Најмалку четири лица загинале во пожарите и уништени биле повеќе од 680 домови, а запалено подрачје од милиони хектари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...