8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија- Драматично 20 000 лица се заробени во мега пожарот-очаен обид за...

Австралија- Драматично 20 000 лица се заробени во мега пожарот-очаен обид за спас

Полицијата е во очајна акција да ги повлече луѓето од своите домови, бидејќи огромниот пожар им се заканува на 20,000 животи – додека некои  жители остануваат и се борат со пожарот со нивните кофи и црева.

Очајната полиција се обидува да ги однесе луѓето надвор од своите домови на  безбедно, бидејќи огромниот мега пожар наречен „Чудовиште“ од локалното население им се заканува на 20,000 животи, додека жителите и се борат со огнот со кофи и обични црева.

Мега пожарот на Госпер Планина се движи брзо во Литгов, северозападно од Сиднеј, откако ветровите го донесоа огнот до само неколку метри од куќите.

Пожарникарите и полицијата го поминаа денот тропајќи на врата и ги предупредуваа жителите за непосредната опасност и ги повикуваат да си заминат, бидејќи уништени се 20 домови.

Но, непокорните жители останале на нивните имоти, користејќи го градинарското црево и корпите за да се обидат да ги спасат своите куќи, и покрај тоа што пожарот уништил област шест пати поголема од Сингапур.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...