17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаОПШТИНА ДЕБРЦА ЌЕ ДОБИЕ ДВЕ СОЛАРНИ ЦЕНТРАЛИ.

ОПШТИНА ДЕБРЦА ЌЕ ДОБИЕ ДВЕ СОЛАРНИ ЦЕНТРАЛИ.

Потенцијалите со кои располага општина Дебрца ќе бидат ставени на користење за локалниот економски развој на оваа рурална општина. Во таа насока, изградба на две соларни централи, се дел од адутите кои ги има локалната самоуправа, информира градоначалникот Зоран Ногачески. Општина Дебрца го презеде управувањето со градежното земјиште и по завршување на парламентарните избори, од на пролет, веќе се очекува да се преземат иницијативи за искористување на сончевата енергија.

„Сакам да потенцирам дека во завршна фаза сме со донесување на Урбанистичките планови, треба да се донесат архитектонски-урбанситички проекти за изградба на соларни централи на две локации, на површина од 50 хектари. Тие ќе бидат ставени на продажба на заинтересираните инвеститори за вложување во соларната енергија“, споделува Ногачески.

Можна е и опцијата, во зависност каква ќе биде одлуката на Советот на општина Дебрца, локациите да бидат издадени и под закуп, дополнува градоначалникот.

Амбициите на општината во Локалната самоуправа покрај развој на руралниот туризам се насочува и кон користење на искуства од земји челнки од ЕУ за изработка на иновативни проекти и аплицирање за добивање средства од европските фондови.

„Развојот на ЛЕР е ставен на искористуавње од она што е предност на Дебрца, а тоа се природните богатства, културно-историското наследство, а визијата не е само во развој на руралниот туризам туку и развој на земјоделското производство на органска храна“, подвлекува Ногачески.

Меѓу приоритетите на градоначалникот и неговите соработници, како и на Советот на општината е да се запре иселувањето на младите луѓе. ЛС ги стимулира младите со парични суми онолку колку што дозволува општинскиот буџет за склучување бракови и за секое новороденче. Минатата година за новороденчиња општина Дебрца субвенционирала и доделила 390.000 денари.

tv.miki

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...