16 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Австралија Половина милијарда животни умреле во пожарите во Австралија

Половина милијарда животни умреле во пожарите во Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Речиси половина милијарда животни умреле во катастрофалните пожари кои ја пустошат Австралија веќе со месеци, при што се стравува дека некои видови се целосно искоренети.

Екологистите од Универзитетот во Сиднеј проценуваат дека се изгубени околу 480 милиони цицачи, птици и влекачи и очекуваат оваа бројка да продолжи да расте.

Ситуацијата е најтешка во сојузните држави Викторија и Нов Јужен Велс, кој прогласи вонредна состојба, бидејќи високи температури и силни ветрови се најавуваат и за претстојниот викенд, што ќе предизвика екстремно голема опасност од ширење на огнот. Војската подготвува евакуација на 4.000 луѓе кои се заробени во соседната Викторија.

РЕКЛАМА
- Реклами -