8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаУжасот во Австралија од вселената -Гори површина коку цела Европа.Запрепастувачки снимки од...

Ужасот во Австралија од вселената -Гори површина коку цела Европа.Запрепастувачки снимки од пожарите во Австралија – погледнете

Причината за пожарите кои досега однеле 18 животи се високите температури и силните ветрови, а експертите сметаат дека сето тоа е последица на климатските промени предизвикани од човечкото однесување, а првенствено поради неконтролираното емитување штетни гасови.

Според последните проценки, огнот во источна Австралија “проголтал“ над 14 милиони хектари земја, усмртил околу половина милијарди животни и овредени се повеќе луѓе меѓу кои има и мртви, пренесуваат од „Business Insider“.

На фотографиите од вселената може да го видите чадот на небото од половина подрачје на Европа до Нов Зеланд.

Фотографиите ги забележал сателит на јапонската метеоролошка агенција Himawari-8 кој се движи околу истата точка на Земјата на висина од речиси 36.000 километри.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...