23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Австралија Ужасот во Австралија од вселената -Гори површина коку цела Европа.Запрепастувачки снимки од...

Ужасот во Австралија од вселената -Гори површина коку цела Европа.Запрепастувачки снимки од пожарите во Австралија – погледнете

Translate (Eng):[gtranslate]

Причината за пожарите кои досега однеле 18 животи се високите температури и силните ветрови, а експертите сметаат дека сето тоа е последица на климатските промени предизвикани од човечкото однесување, а првенствено поради неконтролираното емитување штетни гасови.

Според последните проценки, огнот во источна Австралија “проголтал“ над 14 милиони хектари земја, усмртил околу половина милијарди животни и овредени се повеќе луѓе меѓу кои има и мртви, пренесуваат од „Business Insider“.

РЕКЛАМА

На фотографиите од вселената може да го видите чадот на небото од половина подрачје на Европа до Нов Зеланд.

Фотографиите ги забележал сателит на јапонската метеоролошка агенција Himawari-8 кој се движи околу истата точка на Земјата на висина од речиси 36.000 километри.

- Реклами -