8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаОва се браќата обвинетиза катастрофалните пожари во Австралија

Ова се браќата обвинетиза катастрофалните пожари во Австралија

Австралиските медиуми објавија дека полицијата ги уапсила браќата Фади и Абрахам Зреика, тинејџери, со обвинение дека на 22-ри декември со неколку експлозии од огномет предизвикале пожар на тревната површина во Брајт Парк во Гилфорт.

Полицијата смета дека пожарите биле намерно предизвикани, бидејќи тие не сториле ништо да го спречат ширењето на огнот, туку едноставно си заминале.

-Неколку часа подоцна е пријавено дека ветрот го раширил огнот, се вели во извештаите на австралиските медиуми.

Откако полицијата ги сослуша, на излегување еден од браќата се смееше на новинарските прашања, што дополнително ја разлути австралиската јавност.

Дождот што падна деновиве ги ублажи последиците од најкатастрофалните пожари во историјата на Австралија.

Изгорена е површина колку две територии на Македонија, а загинаа неколку десетици луѓе, пеплосани се илјадници домови, угинаа над милион животни и уништена е целосно зелената вегетација на оваа територија.

Досие.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...