15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаАвстралијаСлика која го растажи светот: Медал за храброст доби бебето со цуцла,...

Слика која го растажи светот: Медал за храброст доби бебето со цуцла, а неговиот татко сигурно го гледа од небото и плаче, плаче што не е со семејството.

Син на починат пожарникар-волонтер, кој даде свој придонес во гасењето на пожарите во Австралија, доби медал за храброст. На едно и полгодишниот Харви Китон, облечен во униформа, со цуцла во устата, медалот му беше врачен на погребот на неговиот татко во Сиднеј.

Десетици пожарникари отпоздравуваа кон ковчегот на починатиот Џеф Китон, кој имаше 32 години. На пожарникарскиот камион во кој бил тој со колегата Ендрју О’Двајер паднало дрво и двајца ги загубиле животите.

Покрај фамилијата, колегите и началниците на пожарникарските единици, на погребот присуствуваше и австралискиот премиер Скот Морисон, кој беше жестоко критикуван поради непримерното реагирање на пожарите.

Џеф Китон е еден од тројцата пожарникари што ги загубија животите во пожарите во Австралија.

Во пожарите починаа и повеќе од 480 милиони животни. Причина за пожарите, кои беснеат од септември минатата година на повеќе од 5 милиони хектари, се екстремно високите температури, долготрајната суша и силните ветришта. Многумина со пожарите ги поврзуваат и климатските промени, кои ги објаснуваат огромните температурни скокови.

Пожарите достигнаа толкави размери, што страшните сцени може да се видат и од вселената.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...