9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаАвстралијаБлагодарение на пчелите, утврдена староста на абориџински цртежи во Австралија

Благодарение на пчелите, утврдена староста на абориџински цртежи во Австралија

Според првичните експертски мислења, се сметаше дека цртежите на кои се претставени човечки фигури кои ги украсуваат камените засолништа на Западна Австралија, во регионот Кимберли, датираат од пред 17.000 години или се дури и постари. Но, според резултатите од истражувањата во рамки на новата студија направена за овие цртежи, се дојде до поинаков заклучок.

Според последните податоци добиени од научниците, овие цртежи би можеле да бидат нешто понови и веројатно биле направени пред 12.700 до 11.500 години, пишува Science News.

Многу е тешко да се утврди од кој период потекнуваат камените цртежи во Југоисточна Азија, Австралија и други места во светот. Геологот Дамијан Финч од универзитетот во Мелбурн и неговите колеги се обидоа да ја утврдат возраста на 24 кошници од пчели изработени од кал, кои биле зацврстени под или над карпите со цртежи од Абориџините, користејќи го радиокарбонскиот метод.

Овие цртежи биле пронајдени на 14 карпи и прикажуваат човечки фигури и предмети како што се бумеранзи и копја.

Повеќето од испитуваните куќишта укажуваат дека овие цртежи биле направени пред 12.000 години, барем 5000 години подоцна отколку што се мислело. Доказите обезбедени со методот на радиокарбон доведуваат до заклучок дека еден од цртежите, сепак, е направен пред 17.000 години или дури порано, утврдиле истражувачите.

Претходно, една студија од 1997 година открила дека овие цртежи биле стари 16.400 години, исто така, врз основа на возраста на калта што ја користеле пчелите за правење кошници.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...