13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаДве лица извршиле 6 тешки кражби во с.Требеништа- Охридско

Две лица извршиле 6 тешки кражби во с.Требеништа- Охридско

Поради постоење основи на сомнение за сторени шест казнени дела „кражба“ и „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 43-годишниот Б.Ј. и 20-годишниот Ј.П.М., двајцата од селото Требеништа, општина Дебрца.

Пријавените, казнените дела ги извршиле во периодот први ноември 2019 година до 20-ти јануари 2020 година на подрачјето на Охрид и селата Требеништа и Мешеишта. Користејќи подесен алат и физичка сила насилно влегувале во куќи и други помошни простории и одземале компјутер, агрегати, алати и други предмети. На тој начин, тие се стекнале со против правна имотна корист од околу 87.000 денари. Лицето Б.Ј неколку пати бил опоменуван од мештаните, иако до скоро на истиот тој му било помагано со финаниски средства,храна,и облека, огревно дрво, платени сметки за струја и.т.н.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...