5.3 C
Ohrid
недела, април 11, 2021
Почетна Австралија Црква продавала чудотворен лек против Корона па заработи огромна казна

Црква продавала чудотворен лек против Корона па заработи огромна казна

Translate (Eng):[gtranslate]

Австралиското поглавје на црквата Генсис заработи 12 прекршочни пријави и околу 200 илјади долари казна за тоа што промовирала производ како лек за корона кое всушнот било само хлор (солна киселина)

Црквата  Генесис  на својот сајт за продажба  тврди дека хлор диоксидот е „чудо од лек“ и лечи против ковид -19.

Црквата со години го продавала истиот лек и како чудотворен лек  во кое се наведува дека може да излечи работи како аутизам, акни, карцином, дијабетес и сега СОВИД-19.

РЕКЛАМА

Понатамошната истрага ќе докаже колкава заработка остварила црквата од својата продажна кампања.

 

 

- Реклами -