30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Дебарца Овој човек за само три години успеа од селата да направи градови:...

Овој човек за само три години успеа од селата да направи градови: Општина Дебрца се опреми со ново специјално теренско возило за спасување во зимски услови

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес пристигна новото возило Duster, кое за потребите на општина Дебрца ќе се користи и како специјално теренско возило за спасување во зимски услови . Возилото е обезбедено во рамките на проектот „Нови Можности за Безбеден Зимски Авантуристички Туризам“, поддржан од Европската Унија, преку ИПА Програмата за прекугранична соработка, Македонија – Албанија, кој општина Дебрца го спроведува со партнерите – ОО Црвен Крст Охрид, Алпинистичкото друштво “Патагонија” Охрид, од македонска страна и општина Грамш, од албанска страна. Набавката на возилото е финансирана со средства од ЕУ ИПА Програмата за прекугранична соработка ( 85 % ) и Министерството за локална самоуправа ( 15 % ).

   

РЕКЛАМА
- Реклами -