17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридСамо што почна одма запре уривањето на дивоградбите во Охрид !!

Само што почна одма запре уривањето на дивоградбите во Охрид !!

И покрај најавите дека после 15 август ќе продолжи уривањето на бесправно изградените објекти долж охридското езеро од сето тоа сеуште ништо.Градоначалникот Гергиески истакна дека уривањето на дивоградбите е привремено стопирано, но ќе продолжи со координирани контроли и рушење на најатрактивните плажи. Од општина Охрид велат акцијата се одвива согласно веќе утврдената динамика. Што се однесува пак до отстранувањето на бетонската база, активностите ќе продолжеле веднаш штом и последниот силос биде испразнат.

Екологистите бараат веднаш да продолжи акцијата без селекција за остранување на диво изградените објекти и да се побара одговорност и од оние кои им дозволиле да градат.

Од локалната најавија дека Охрид сеуште бара помош oд владата за дивоградбите чие уривање како што во повеќе наврати потенцираа е процес кој ќе трае неколку години.

Инаку отстранувањето на нелегалните градби е една од препораките на Унеско градот да не го изгуби статусот на заштитено подрачје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...