34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија пријави прв смртен случај од ковид-19 во 2021

Австралија пријави прв смртен случај од ковид-19 во 2021

Aвстралија денеска го регистрираше првиот смртен случај како последица од ковид-19 во оваа година. Исто така, забележани се и 77 случаи на новозаразени во државата Нов Јужен Велс која се бори се позаразната делта-варијанта на коронавирусот, јавува „Ројтерс“.

Премиерката на Нов Јужен Велс, Гледис Берејиклијан, изјавила дека очекува бројките на нови случаи да растат, особено во најголемиот град, Сиднеј, и за неа ќе биде изненадување ако не биде така.

„Ќе се шокирам ако утре има помалку од 100 нови случаи“,

изјавила премиерката.
Денешните 77 новозаразени се рекордни за оваа година. Претходниот рекорд за 2021 беше забележан вчера кога имаше 50 случаи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...