22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаХеројот од Дељадровци – бос и со голи раце во битка со...

Херојот од Дељадровци – бос и со голи раце во битка со огнот

Огнената стихија што деновиве беснее низ цела Македонија изнедри и искали голем број македонски знајни и незнајни јунаци, кои храбро и пожртвувано се впуштија во битката со огнот. За еден таков херој, кој бос и со голи раце го гасеше пожарот во Дељадровци, посведочи и екипата на Нова Македонија 

Скопје под пеколна опсада од над 40 степени. Уште еден врел августовски ден во низата. Како што се исправа сонцето на небото, воздухот станува сѐ погуст и потежок.

Пожарите што веќе неколку дена беснеат низ целата држава се подготвуваат за нов уште посилен напад. Веќе е 16 часот. Уште еден пожар во низата лоциран во близината на „Окта“. Гори скопско Дељадровци. А ветерот тивок и топол само ги шири огнените јазици. Веќе стигна до потегот на кумановските села Агино Село – Брзак, се доближува и до рафинеријата „Окта“, од селото Текије.

За 15 минути е направена огромна штета и пеплосан е теренот наоколу.

Екипа на „Нова Македонија“ е на терен заедно со локалното население и пожарникарните екипи, секој што се нашол по патот сведочи за уште една пожарна приказна.

Локалното население пожртвувано, без заштита, без опрема, со сета сила учествува во гасењето на пожарот. Заедно со пожарникарите на терен неколку часа го гасат и се обидуваат да го локализираат пожарот. Погледот ни се задржува на еден млад жител на селото Дељадровци, кој бос и со голи раце продолжува сам да ги гаси зажарените греди на пругата. Неуморно со сета снага прави голем број обиди да се разлади пругата, да направи дистанца од огнот, шините и праговите меѓу нив. Постојано трча наваму-натаму и со кофи вода го гаси огнот близу пругата.

Којзнае какви сѐ мисли му минуваат во главата во тој миг. Една од нив, веројатно, е дека огнот може да ја наруши статиката на пругата, доколку изгорат праговите може да се искриват или изместат шините и тоа да предизвика друга голема трагедија. Во моменти кога секој миг, секоја секунда е драгоцена, кога жестината на огнот ја чувствувате на својата кожа, а чадот навлегува длабоко во дишните патишта и ве задушува, ништо не може да го сопре или обесхрабри момчето од Дељадровци. Тој не запира, туку уште поенергично очи в очи со огнот се бори да скроти пламените јазици. И успева во тоа.

Тој размислува не само за мигот туку и за евентуалните последици во иднината. Беспоштедно се жртвува себеси за да ги спаси и пругата и местото каде што живее. Такви знајни и незнајни јунаци и херои несомнено има насекаде низ државата. Насекаде каде што месното и локалното население деновиве се соочуваат и се борат со пламените јазици. Сепак момчето од Дељадровци е нашиот херој на денот. Во бркотницата и битката со огнот не стигнавме ниту да дознаеме како се вика. Но зарем е тоа важно. За него и за сите други што во тој миг беа под опсада на огнот, најважно и пресудно беше да се совлада огнот. Целиот текст прочитајте го во Нова Македонија 

Фото Игор Бансколиев – Нова Македонија

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...