6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПапа Франциск: Сексот е една од најубавите работи што Бог му ги...

Папа Франциск: Сексот е една од најубавите работи што Бог му ги дал на човекот

Папата Франциск изјави дека сексот е „една од најубавите работи што Бог му ги дал на човекот“ во нова документарна програма наменета за стрим-платформите.

Поглаварот на Римокатоличката црква говори за тоа во документарецот „Папата одговара“ (The Pope: Answers), снимен на негова средба со млади луѓе во Рим. Тие му поставуваа прашања на различни теми, како што се правата на ЛГБТ-заедницата, абортусот, порноиндустријата, сексот, верата и сексуалната злоупотреба во Католичката црква.

– Сексот е една од најубавите работи што Бог му ги дал на човекот. Сексуалното изразување е богатство. Сè што ве спречува од вистинското сексуално изразување, ве ограничува и го намалува ова богатство, советува папата, имајќи ја предвид и мастурбацијата.

Потоа го прашаа и дали знае што е „небинарна личност“, а тој вели – да. Папата повтори дека луѓето од ЛГБТ-заедницата мора да бидат срдечно прифатени од Католичката црква.

– Сите луѓе се Божји деца. Сите луѓе. Бог никого не отфрла. Бог е Таткото. И јас немам право никого да избркам од црквата, нагласи поглаварот.

На темата абортус, папата Франциск вели дека свештениците треба да бидат милосрдни кон жените кои ја прекинале бременоста, но и дека оваа практика останува неприфатлива.

– Добро е работите да се нарекуваат со нивното вистинско име. Едно е да се биде крај личноста која доживеала абортус, а сосем друго е да се оправда оваа постапка, вели тој.

Забелешките на папата ги објави официјалниот весник на Ватикан, „Обсерваторе Романо” (Observatore Romano), опишувајќи ги како „отворен и искрен“ разговор со младите.

Извор:Мкд.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...