20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПецаков: Ќе направам се Охридското Езеро да биде чисто и да нема...

Пецаков: Ќе направам се Охридското Езеро да биде чисто и да нема проблем со загадување

Општина Охрид има преземено активности за колекторот на Охридско Езеро и има јавно претпријатие Колектор кое е под државна капа. Државата и општината се обврзаа дека ќе се санира колекторот, со истиот треба да се покриени сите места за да нема загадување на езерото. Тоа е клучно за Езерото, рече Кирил Пецаков, кандидат за градоначалник на Охрид на вечерашната дебата на Македонската телевизија.

Според него има делови кои не можат да се опфатат со колекторот, но како локална самоуправа треба да се реши проблемот во оние места каде нема канализациона мрежа и истата да се формира.

– Сето тоа се решава или може да се среди за 4 години или за еден мандат, рече Пецаков.

Пецаков ветува велосипедска патека до Сфети Стефан и реконструкција на плоштадите Крушевска република и Свети Климент Охридски.

– За реконструкција на плоштадот свети Климент Охридски потребно е собирање на документација и угостителските објекти ќе добијат унифициран изглед како што треба да изгледа еден таков дел од градот. Велопсиедската патека ќе биде само почеток на она што треба да биде велопсиедска патека по целото крајбрежје или и од Свети Стефан па до границата, рече Пецаков.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...