4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаАвстралија Промоција на македонската книга - Одблесоци од минатото

Австралија Промоција на македонската книга – Одблесоци од минатото

На 31 мај 2019 година ќе се одржи промоција на книгата од Гордана Димовска, Одблесоци од минатото. Промоцијата ќе се одржи во Sheldon reception со почеток од 18.30. Како рецензент и промотор се јавува Александар Донски а ќе презентира Дијана Пупалевска – Мицалевска. Книгата содржи многу вредни автентични написи од 1930-та, за страдањата на Македонците за време на грчкиот режим, за македонската жена во 16 век, аргументирани видувања за т.н спор со името и се она што не засега како народ на релација дијаспора – татковина. Голем број прилози и за Македонија од страна на странски автори како што се Пол Лукас, Еглантајн Џеб, Ерик Хобсбомб, Даниел Сервер, Пјер Беарн. На оваа вечер ќе има повеќе презентери кои ќе читаат и извадоци од книгата, попратено со музички точки. За повеќе информации кај Гордана Димовска на мобилен 0423 496 821

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...