4.2 C
Ohrid
вторник, јануари 18, 2022
Почетна Австралија Австралија Промоција на македонската книга - Одблесоци од минатото

Австралија Промоција на македонската книга – Одблесоци од минатото

Translate (Eng):[gtranslate]

На 31 мај 2019 година ќе се одржи промоција на книгата од Гордана Димовска, Одблесоци од минатото. Промоцијата ќе се одржи во Sheldon reception со почеток од 18.30. Како рецензент и промотор се јавува Александар Донски а ќе презентира Дијана Пупалевска – Мицалевска. Книгата содржи многу вредни автентични написи од 1930-та, за страдањата на Македонците за време на грчкиот режим, за македонската жена во 16 век, аргументирани видувања за т.н спор со името и се она што не засега како народ на релација дијаспора – татковина. Голем број прилози и за Македонија од страна на странски автори како што се Пол Лукас, Еглантајн Џеб, Ерик Хобсбомб, Даниел Сервер, Пјер Беарн. На оваа вечер ќе има повеќе презентери кои ќе читаат и извадоци од книгата, попратено со музички точки. За повеќе информации кај Гордана Димовска на мобилен 0423 496 821

 

РЕКЛАМА