7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралискиот Министер за Емиграција на Велигденска служба по повод македонскиот православен велигден

Австралискиот Министер за Емиграција на Велигденска служба по повод македонскиот православен велигден

Австралискиот министер за емиграција , Мултикултура и државјанства Н.Е Дејвид Колман присуствуваше на велигденската служба по повод македонскиот православен Велигден во Македонската Православна Црква Света Петка во Рокдајл.

Министерот Колман го дочека Христовопто Воскресение по покана на Австралиско Македонскиот Совет на НЈВ  заедно со македонските верници по сите православни обичаи  од вртење околу црквата па до кршењето со велигденските јајца.

Црковната служба ја предводеше отец Владо Недески заедно со отец Александар Ивановски кој со црковниот хор и верниците го дочекаа христовото воскресение и овде на петтиот континент

 

Отец Недески се заблагодари на присутните верници кои броеа повеќе стотони и посебни се заблагодари на честа и присуството на високиот гостин

 

Христос Воскресе

 

Отец Владо Недески и министерот Колман срдечно добредојде

 

Министерот за емиграција на средина се крши со велигденско јајце со членови на македонската заедница

 

Со управата на Православната општина Св Петка и членови на Австралиско Македонскиот Совет за НЈВ

 

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...