5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаАвстралијаСиднеј :Свечена Академија на училиштата по македонски јазик по повод одбележувањето на...

Сиднеј :Свечена Академија на училиштата по македонски јазик по повод одбележувањето на денот на просветителите, Св. Кирил и Св. Методиј

Македонско просветно училишниот совет за Нов Јужен Велс и училиштата на македонски јазик во сојузната држава Нов Јужен Велс го одбележаа патрониот празник Св Кирил и Методиј.

Во црквата Св Кирил и Методиј во Розбери се одржа пригодна програма каде учество зедоа  повече ученици кои го изучуваат македонскиот јазик ширум македонските етнички училишта во државата. На свеченоста имаше повеќе гости меѓу кои и претседателката на Федерацијата за јазици г-ѓа Луција Џонс, државниот директор на средните училишта г-ѓа Сана Зреика претставници од Австралиско македонскиот совет за Нов Јужен Велс како и просветните работници кои предаваат македонски јазик.

Почесниот претседател Тоде Кабровски одржа пригоден говор како и претседателката на Македонскиот Просветен и училишен одбор г-ѓа Жаклина Михајлова Македонскиот Просветен и училишен одбор и училиштата по македонски јазик се основани во далечната 1978 година и од тогаш па до денес со својата мисија описменија генерации и генерации на македонци

Нека е честит патрониот празник за многу години и за долга и успешна мисија на Македонско Просветно Училишниот Одбор и тничките училишта по македонски јазик.

 

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...