15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија -ФК Илинден од Рокдајл прослави 50 годишен јубилеј од своето постоење

Австралија -ФК Илинден од Рокдајл прослави 50 годишен јубилеј од своето постоење

Во саботата вечерта во свечената сала на Долтон Хаус Спортскиот клуб Илинден го прослави својот 50 годишен јубилеј

Нешто повеќе од 500 гости беа присутни на свечената и јубилејна вечер на која присуствуваа поранешни и сегашни играчи, претставници од фудбалскиот сојуз на Австралија , поддржувачи и секако македонците кои со генерации го поддржуваа овој клуб. Генерации на македонци од 1969 година па досега пораснаа со боите на ФК Илинден и шеснаесет кракото сонце.

Фудбалскиот клуб Илинден постои од 1969 година кога е и основан од македонци. Основачи се Симон Зипевски и Владе Темелковски (сега покоен)  а името на клубот Илинден го одбрале како симбол на  националниот стремеж на македонците за ослободување.

Денес клубот прерасна во професионален спортски центар во која покрај фудбалските игралишта од прва категорија клубот поседува и спортска сала како и сала за свечености која служи како  стожер на македонската зедница во Сиднеј

Претседател на клубот е Денис Лојтер а технички директор Мајкл Грбевски

   

 

Фотографии Маквидео

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...