11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија: Повик за голем семакедонски протест против погубните политики на владата на...

Австралија: Повик за голем семакедонски протест против погубните политики на владата на Заев и уништување на се што е македонско

Недела 8 ми Септември ќе се претвори во голем семакедонски протест пред амбасадата во Канбера. Повеќе македонски групи и организации од повеќе градови низ Австралија агитираат и ги организираат своите членови и пошироката македонска јавност да го изразат своето незадоволство од политиките на владата на Заев и Ахмети за  Преспанскиот договор , промената на името, поклонувањето  на историјата и идентитеот на Грција и Бугарија, забраната за употреба на македоснкиот јазик , култура и идентитет. Исто така протест против ерозијата на судството, и цветњето на криминалот и корупцијата на сите нивоа.

Осми Септември е денот на независноста на Република Македонија а Зоран Заев нека си одбере друг датум за славње на неговата Северна се реакциите на организаторите

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...