-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотДеновите кога јадев само леб и ајвар се завршени, сега сум во...

Деновите кога јадев само леб и ајвар се завршени, сега сум во Австралија – фала ви мамо и тато

Родена сум во сиромашно, работничко семејство. Родителите на сите можни начини се обидуваа мене и брат ми да не’ школуваат и да не извадат на прав пат. Цел живот се мачеа и вредно работеа за да можеме еден ден јас и брат ми да станеме луѓе.

Не испратија на факултет во Скопје и немааа што да јадат ни тие ни ние, а многу често бевме по десет дена само на ајвар и леб.

Ама успеавме некако да го пребродиме тоа, завршивме факултет, ја побаравме среќата надвор и се вработивме. Брат ми се ожени во Австралија, па ме повлече и мене. Сега имаме голема пекарница и годинава почнавме убаво да заработуваме.

Им понудивме на мама и тато да дојдат, но тие велат дека не сакаат да ја напуштат татковината. Колку и да било мачно и лошо, тие сакале да да си останат при својата грутка земја.

Следната година ќе слават 30 години од брак, а никогаш во својот живот не отпатувале никаде заедно. Со брат ми планираме да ги изненадиме со едно заедничко семејно патување и конечно да се собереме сите заедно.

Пресреќни сме што сега, после толку време, на некој начин можеме да им се заблагодариме што својот живот ни го посветија нам и безрезервно не се штедеа двајцата, само за да можеме ние подобро да живееме.

Никогаш, ама баш никогаш не зборуваме за тешките времиња низ кои моравме да поминеме, за тешките и болни моменти, зошто нашите родители кога не’ гледаат преку камерата само голтаат голема кнедла во грлото, ќе се насмеат и ни велат – ВИЕ СТЕ НАШИОТ ЖИВОТ! БИДЕТЕ ВИЕ СРЕЌНИ, ПА И НИЕ Ќе БИДЕМЕ СРЕЌНИ! Мама и тато – многу ве сакам!

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...