7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедонците го извадија вентилаторот-поставија знаме со Кутлеш -Грците го украдоа ??

Македонците го извадија вентилаторот-поставија знаме со Кутлеш -Грците го украдоа ??

Грчките “ултраши“ го украле знамето со 16-зрачното сонце пред Македонскиот конзулат во Мелбурн?

На јарболот наменет за македонското знаме пред Македонскиот конзулат во Мелбурн повеќе денови нема ништо. Последно на него се вееше “империјалното“ македонско знаме (со сонцето од Кутлеш што Република Македонија го имаше за државно во периодот 1992/95), но ниту него повеќе го нема. По само една вечер мистериозно е исчезнато. А за тоа кој го зел во подножјето на празниот јарбол има оставен потпис – налепница од Ultras Hellas.
На 8 септември – Денот на независноста на Република Македонија – пред македонскиот Конзулат во Мелбурн се одржа протест при кој беше симнато државното македонско знаме (официјално од 1995 наваму) и заменето со знаме со сонцето од Кутлеш. Неколку десетици македонски патриоти од тукашното иселеништво се собраа да го искажат својот револт против националните понижувања кои ги трпат Македонците под децениските уцени: од промената на знамето до промените во Уставот и државното име. Тие никогаш нема да ги прифатат овие промени. Затоа беше и симнато од јарболот државното македонско знаме и заменето со “империјалното“. Покрај ова беа запалени картонските ликови на премиерот Заев, на вицепремиерката Шеќеринска како и знамињата на Грција, Бугарија и Албанија.
Симнатото државно знаме по протестот исчезна, па полицијата сега го истражува овој случај како дипломатски скандал. Се јави и Бугарската амбасада во Австралија која побара од мелбурншките власти да се повикаат на одговорност палачите на нивното знаме.
Сега гледаме дека “суптилно“ реагирале и Грците, кои го симнале и одзеле знамето со 16-кракото сонце.

Пишува Австралчиско Македонскиот Неделник

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...