24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаАвстралија(Фото) Австралија - МАКФЕСТ -Фестивал на традиционални македонски ора и танци

(Фото) Австралија – МАКФЕСТ -Фестивал на традиционални македонски ора и танци

Викендот  градот Квинбијан беше домаќин на вториот фестивал на македонски  народни ора и танци.

Оваа година во организација на КУД Разиграна Македонка од Квинбијан на фестивалот се претставија неколку играорни групи од Австралија и Нов Зеланд.

Со свои игри се претставија МКУД Илинден за Западен Сиднеј , МКУД Македонка од Сиднеј, МКУД Јане Сандански од Мелбурн и МКУД Македонка од Нов Зеланд.

Фестивалот беше одлична прилика да се добие чуство на единство и припадност кон македонската култура и традиција.

 

Фото Facebook

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...