10.7 C
Ohrid
вторник, октомври 27, 2020
Почетна Австралија (Фото) Австралија - МАКФЕСТ -Фестивал на традиционални македонски ора и танци

(Фото) Австралија – МАКФЕСТ -Фестивал на традиционални македонски ора и танци

Translate (Eng):[gtranslate]

Викендот  градот Квинбијан беше домаќин на вториот фестивал на македонски  народни ора и танци.

Оваа година во организација на КУД Разиграна Македонка од Квинбијан на фестивалот се претставија неколку играорни групи од Австралија и Нов Зеланд.

Со свои игри се претставија МКУД Илинден за Западен Сиднеј , МКУД Македонка од Сиднеј, МКУД Јане Сандански од Мелбурн и МКУД Македонка од Нов Зеланд.

РЕКЛАМА

Фестивалот беше одлична прилика да се добие чуство на единство и припадност кон македонската култура и традиција.

 

Фото Facebook

- Реклами -