9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралиски Квантас го изведе најдолгиот лет во историјата- 20 часа и 16...

Австралиски Квантас го изведе најдолгиот лет во историјата- 20 часа и 16 илјади километри без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа лет, утрово слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп лет од Њујорк до Сиднеј и прв тест како толку долги летови влијаат на човечкото тело.

 

Квантас QF 7879, полета од аеродромот во Њујорк „Џон Ф. Кенеди“ во петокот ноќта и слета утрово на сиднејскиот аеродром „Кингсфорд Смит“.

Моментално „Сингапур ерлајнс“ има најдолг комерцијален лет во светот од Сингапур до Њујорк, кој трае 18,5 часа. Квантас го пренамени новиот Боинг 787-9 „Дримлајнер“ за долг лет со максимално гориво и помал број патници и багаж без карго, за да овозможи авионот да лета без прекин.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...