4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаВо затворска болница во Австралија умре најголемиот сериски убиец со хрватско...

Во затворска болница во Австралија умре најголемиот сериски убиец со хрватско потекло

Иван Милат, чии монструозни сериски убиства на млади автостопери ги шокираа Австралијците во раните 90-ти, почина во затворот во Сиднеј на 74-годишна возраст, соопштија властите во неделата.

Милат, по татко Хрват, беше осуден за убиство на седум млади луѓе, кои наводно ги извршил во југоисточна Австралија помеѓу 1989 и 1992 година.

Одлежуваше доживотен затвор, а во мај оваа година му бил дијагностициран рак на желудникот и хранопроводникот.

Неговите седум жртви беа двајца Британци на возраст од 21 и 22 години, двајца 19-годишни Австралијци и тројца Германци, на кои им понудил да ги вози.

Телата биле откриени помеѓу септември 1992 и ноември 1993 година, закопани во шумата Белангло, на околу 150 километри јужно од Сиднеј. Некои биле заклани, а некои застрелани.

Иван Милат беше уапсен во мај 1994 г. благодарение на сведочењето на британски автостопер што за чудо му избегал. Беше осуден во 1996 година.

Милат беше и главниот осомничен за убиствата на три жени што исчезнале десет години пред тоа, но нивните тела не беа пронајдени. Милат ги негираше овие убиства, како и сите други за кои беше осуден.

Во затворот си го отсече прстот и му го испрати на судијата.

Иван Милат е по потекло од Корчула.

Во 2015 година, братот на Иван, Борис Милат, им рече на новинарите дека е сигурен дека полицијата не ги пронашла сите жртви на брат му.

„Мислам дека тој изврши многу повеќе убиства од овие седум“, им рече тој. Кога го прашале колку луѓе мисли дека убил Иван, Борис одговорил: „Околу 28“, потврдувајќи ги најлошите сомнежи кога станува збор за едно од најлошите сериски убиства во австралиската историја.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...