4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотМакедонец во трка за претседател на Уругвај

Македонец во трка за претседател на Уругвај

На вчерашните избори за претседател на Уругвај учествуваше и 62-годишниот Ернесто Талви, економист и син на емигранти од Македонија и Куба.

Тој е член на партијата Колорадо и неговата кампања беше главно насочена кон образованието, со ветување дека ќе отвори 136 јавни училишта во сиромашните предградија.

Татко му на Ернесто бiл роден во Скопје, а мајка му во Куба. И двајцата имаат еврејско потекло.

Според анкетите на претседателските избори во Уругвај Ернесто Талви е на третото место меѓу четворицата претседателски кандидати.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...