0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Историја Австрискиот генерал Пиколомини, за да се спаси од чумата, го запалил Скопје...

Австрискиот генерал Пиколомини, за да се спаси од чумата, го запалил Скопје кое горело два дена

Translate (Eng):[gtranslate]

На 26 октомври, во 1689 година по наредба на австрискиот генерал Силвио Пиколомини, австриската војска го запалила Скопје, кое горело два дена.

Австријците го запалиле градот за да се спасат од епидемијата на чумата, но опасната болест не била запрена од огнот. За кусо време изгореле многу куќи, дуќани и други градежни објекти.

Покрај загубите што му биле нанесени на населението, неколку илјади австриски војници заболеле и умреле од чумата, а меѓу нив и нивниот генерал Силвио Пиколомини.

РЕКЛАМА