4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаСе кршат копјата околу Танец во Австралија за едни се промотори на...

Се кршат копјата околу Танец во Австралија за едни се промотори на Заев и северна за други промотори на македонски фолклор

Денови во очи на турнејата низ Австралија  на Ансамблот за народни игри и песни и игри на Македонија Танец  се разгорува дебата  кај македонците за што всушност доаѓа Танец баш во овој момент и со државни пари.

Македонската јавност во Австралија е разбранувана до тој степен што организациите во западна Австралија им одкажаа гостопримство додека тие што се нафатија да организираат во другите градови мака мачат да ја убедат јавноста дека ансамблот Танец доаѓа исклучиво како културен амбасадор и промотор на песни и игри од Македонија без политичка заднина.

За другиот дел од јавноста оној погласниот на социјалните мрежи ширум Австралија Танец е амбасадор на Преспанскиот договор и политиките на владата на  премиерот Заев. Тие одат дотаму што го сметаат Танец за инструмент на премиерот Заев и владата за разнебитување на македонското јадро. Како што велат истрауматизирани од последните настани со промена на името на државата и културните вредности на македонците каде што се избриша името македонски од сите институции поголемиот дел од македонците со недоверба гледаат на се што доаѓа од Македонија а е поврзано со сегашната влада.

Не помогнаа и претходните обиди на владата да воспостави мост со дијаспората но само со онаа таканеречена “елитна дијаспора” во која ќе членуваат само подобни членови од дијаспората кај дел од  македонците се изгуби довербата.

Никој не знае под кои и какви услови доаѓа Танец за едни е промоција за Северна Македонија  и обид на владата да ги стави под контрола македонците кои живеат во Австралија под контрола а за други е само промотор и амбасадор на Игри и Песни од Македонија.

Директорот на ансамблот не беше достапен за коментар околу сето ова и баремда рсасчити дел од дилемите.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...