11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаАвстралијаМакедонката Емилија Стерјова избрана за прва жена градоначалник на Витлси-Мелбурн

Македонката Емилија Стерјова избрана за прва жена градоначалник на Витлси-Мелбурн

Емилија Лиза Стерјова е избрана за најмлад градоначалник жена на општина Витлси во градот Мелбурн , Викторија

Емилија Стерјова беше за првпат беше избрана за советник во истиот град во 2016 и исто така спаѓаше во категорија на најмлади советници.

Од Ноември 2017 до Ноември 2018 ја вршеше функцијата заменик градоначалник на Витлси.

Општина Витлси брои 197.500 жители а бројот се зголемува секоја години за околу 8000 нови жители од кои повеќето емигранти.

Емилија е по потекло Македонка а во моментов е пред дипломирање на студии за право и меѓународни односи во Индонезија.

И посакуваме среќна и успешна работа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...