19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотГерманец со македонско потекло планирал бомбашки напад во име на ИСИС во...

Германец со македонско потекло планирал бомбашки напад во име на ИСИС во Франкфурт

Три лица во градот Офенбах во Германија се уапсени од страна на германската полиција под сомнение дека планирале бомбашки напад во име на Исламската држава. Помеѓу тројцата уапсени е и 24-годишен Германец со македонско потекло. Тој е главниот осомничен во истрагата. Според германските власти тој имал намера да произведува експлозиви, а имал обиди да набави оружје и на интернет. Негови соучесници биле и двајца Турци во раните дваесетти години, јавува Еуроњус.

Според обвинителот во Франкфурт којшто е надлежен за истрагата, тројцата осомничени во минатото се идентификувале како поддржувачи на ИСИС.

Во домот на главниот осомничен биле пронајдени супстанци и опрема за изработка на експлозиви, а обвинителството запленило документи и компјутерски податоци. Осомничените денеска се изведуваат пред надлежниот судија во Германија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...