-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Австралија Македониците низ светот Германец со македонско потекло планирал бомбашки напад во име на ИСИС во...

Германец со македонско потекло планирал бомбашки напад во име на ИСИС во Франкфурт

Translate (Eng):[gtranslate]

Три лица во градот Офенбах во Германија се уапсени од страна на германската полиција под сомнение дека планирале бомбашки напад во име на Исламската држава. Помеѓу тројцата уапсени е и 24-годишен Германец со македонско потекло. Тој е главниот осомничен во истрагата. Според германските власти тој имал намера да произведува експлозиви, а имал обиди да набави оружје и на интернет. Негови соучесници биле и двајца Турци во раните дваесетти години, јавува Еуроњус.

Според обвинителот во Франкфурт којшто е надлежен за истрагата, тројцата осомничени во минатото се идентификувале како поддржувачи на ИСИС.

Во домот на главниот осомничен биле пронајдени супстанци и опрема за изработка на експлозиви, а обвинителството запленило документи и компјутерски податоци. Осомничените денеска се изведуваат пред надлежниот судија во Германија.

РЕКЛАМА