21.4 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Австралија Сања Зографска – Крстевска е нов македонски генерален конзул во Мелбурн Австралија

Сања Зографска – Крстевска е нов македонски генерален конзул во Мелбурн Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Сања Зографска – Крстевска е нов македонски генерален конзул во Мебурн, а Дејан Ѓурчиќ е нов конзул во Солун објавува Фокус.

Ваква одлука донела владата на 166-тата седница оддржана на средината на минатиот месец, а кон крајот на месецот одлуката потпишана од премиерот Зоран Заев е објавена и во Службен весник.

Инаку, Зографска-Крстевска е искусен дипломат со долгогодишно искуство, додека Ѓурчиќ е вработен во Министерството за надворешни работи од 2006 година и негова специјалност се економската дипломатија и билатералните економски односи со Грција.

РЕКЛАМА

За да заминат на новите дипломатски позиции, тие чекаат уште да добијат виза за престој.

- Реклами -