6.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаМелбурн- Грците бесни се нафрлија на градоначалничката Стерјова заради Сонцето бараат оставка

Мелбурн- Грците бесни се нафрлија на градоначалничката Стерјова заради Сонцето бараат оставка

Австралиските медиуми јавуваат за заканите на грчката заедница во Мелбурн насочени кон Градоначалничката  на општина Витлси, Мелбурн г-ѓа Емилија Стерјова заради веењето на знамето на етничките македонци.

Грчките екстремисти побараа хитна и неотповиклива оставка заради како што велат крадењето на грчкото знаме кое им припаѓало ним а посебно после договорот од Преспа.

Емилија Стерјова е со македонско потекло а е  најмлад градоначалник на општината Витлси.

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ги осуди смртните закани од припадници на грчката заедница во Австралија упатени до градоначалничката на општина Витлси, Емилија Стерјова поради нејзиното учество на прославата на 28-та генерација матуранти на училиштето по Македонски јазик во Мелбурн и сликите со семакедонското шеснаесет-зрачно златно-жолто сонце на црвена основа!

СМК изразува загриженост за движењето на градоначалничката на општина Витлси која отсега на јавни настани мора да има полициска придружба, откако вчера била нападната од Грк на состанокот на Советот на Општината Витлси.СМК повикува на семакедонско помирување и обединување во Австралија, во отпорот против промена на името на државата и идентитетот на нацијата, а во одбраната на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација!Македонците во Австралија очекуваат австралиските власти да ги пронајдат насилниците и оние кои упатуваат смртни закани и против нив да изречат најстроги казни.Правото на самоопределување и самоидентификација на Македонците е универзално неприкосновено, неотстапно и неотуѓиво право во Македонија и во светот, и неприфатливи се омразата, одмаздата, насилството и агресијата против Македонците од било кој поради македонското име, јазик, култура, историја, идентитет и национални симболи!

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...