0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Австралија Мелбурн- Грците бесни се нафрлија на градоначалничката Стерјова заради Сонцето бараат оставка

Мелбурн- Грците бесни се нафрлија на градоначалничката Стерјова заради Сонцето бараат оставка

Translate (Eng):[gtranslate]

Австралиските медиуми јавуваат за заканите на грчката заедница во Мелбурн насочени кон Градоначалничката  на општина Витлси, Мелбурн г-ѓа Емилија Стерјова заради веењето на знамето на етничките македонци.

Грчките екстремисти побараа хитна и неотповиклива оставка заради како што велат крадењето на грчкото знаме кое им припаѓало ним а посебно после договорот од Преспа.

Емилија Стерјова е со македонско потекло а е  најмлад градоначалник на општината Витлси.

РЕКЛАМА

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ги осуди смртните закани од припадници на грчката заедница во Австралија упатени до градоначалничката на општина Витлси, Емилија Стерјова поради нејзиното учество на прославата на 28-та генерација матуранти на училиштето по Македонски јазик во Мелбурн и сликите со семакедонското шеснаесет-зрачно златно-жолто сонце на црвена основа!

СМК изразува загриженост за движењето на градоначалничката на општина Витлси која отсега на јавни настани мора да има полициска придружба, откако вчера била нападната од Грк на состанокот на Советот на Општината Витлси.СМК повикува на семакедонско помирување и обединување во Австралија, во отпорот против промена на името на државата и идентитетот на нацијата, а во одбраната на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација!Македонците во Австралија очекуваат австралиските власти да ги пронајдат насилниците и оние кои упатуваат смртни закани и против нив да изречат најстроги казни.Правото на самоопределување и самоидентификација на Македонците е универзално неприкосновено, неотстапно и неотуѓиво право во Македонија и во светот, и неприфатливи се омразата, одмаздата, насилството и агресијата против Македонците од било кој поради македонското име, јазик, култура, историја, идентитет и национални симболи!