11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаАвстралијаАВСТРАЛИСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕЧЕКАН СО НАВРЕДИ ВО ОБЛАСТИТЕ КОИ БЕА ЗАФАТЕНИ ОД ПОЖАРОТ

АВСТРАЛИСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕЧЕКАН СО НАВРЕДИ ВО ОБЛАСТИТЕ КОИ БЕА ЗАФАТЕНИ ОД ПОЖАРОТ

Австралискиот премиер Скот Морисон се соочи со гневните жители кои денеска го навредуваа за време на посетата на земјата каде што беснеат пожарите.

Жителите во Кобарг, Нов Јужен Велс, му се обраќаа со пцовки, нарекувајќи го „идиот“ и правеа непристојни движења, критикувајќи го за недостигот на опрема за гасење на пожарите во градот.

– Секогаш кога ова подрачје е зафатено со поплава или пожар, ние не добиваме ништо. Да бевме во Сиднеј или на северниот брег ќе бевме преплавени со донации за итна помош, изјави жител на Кобарг.

Гневот кај жителите се јави откако властите соопштија дека оваа недела се уништени 381 куќа на јужниот брег на Нов Јужен Велс.

– Не сум изненаден што луѓето моментално се чувствуваат ранливо. Затоа дојдов денеска, да бидам овде, да се уверам во тоа, да им понудам утеха. Се уште има опасни денови. Ние го разбираме тоа и затоа ќе направиме се што е можно да им ја пружиме поддршката што им е потребна, рече Морисон.

Најмалку осум лица настрадаа оваа недела во Нов Јужен Велс и соседната држава Викторија.

Во двете најгусто населени држави на Австралија горат повеќе од 200 пожари. Со пожари се зафатени и Западна Австралија, Јужна Австралија и Тасманија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...