Мелбурн -Роднините се простија од Линдита и Ветон

Преубава млада брачна двојка, Линдита(25) и Ветон Мусаи(29), беше убиена на новогодишната ноќ додека тие со своето семејство прославувале во својот дом.

,,Ангелската двојка од Мелбурн“, како што ги нарекува Д Сан, биле застрелани од разбеснетиот татко на Линдита со кого имале нарушени семејни односи, поради што и не бил поканет на нивната свадба, која се одржала во еден од најлускузните хотели во Мелбурн, една година пред трагичниот настан.Тој ги убил од заседа.

Последното збогување со Ветон и Линдита Мусаи, кои беа убиени од таткото на Линдита, Осман Шаптафај, вечерта на 31 декември, беше пред два дена во Мелбурн.Линдита го загубила животот веднаш, додека Ветон починал во болница.

Многубројни пријатели на семејството, со солзи се збогувале со младата двојка која пред неколку дена ја прославила годишнината од свадбата и изгледале толку среќни.

Според австралиските медиуми, врз основа на сведочења од роднините на семејството, Линдита Мусаи по бракот се обидела да започне нов живот далеку од нејзиниот татко, но тој не прифатил таков факт и се спротивставил на напуштање на нејзиниот дом извршувајќи го на крај злосторството без преседан.

Ветон Мусаи бил син на водачот на албанската заедница во оваа земја, Алил Мусаи, кој пристигнал таму од Македонија во осумдесеттите, и им помогнал на многу други Албанци кои подоцна пристигнале во Австралија.

Република

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here