11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаАвстралијаМелбурн -Роднините се простија од Линдита и Ветон

Мелбурн -Роднините се простија од Линдита и Ветон

Преубава млада брачна двојка, Линдита(25) и Ветон Мусаи(29), беше убиена на новогодишната ноќ додека тие со своето семејство прославувале во својот дом.

,,Ангелската двојка од Мелбурн“, како што ги нарекува Д Сан, биле застрелани од разбеснетиот татко на Линдита со кого имале нарушени семејни односи, поради што и не бил поканет на нивната свадба, која се одржала во еден од најлускузните хотели во Мелбурн, една година пред трагичниот настан.Тој ги убил од заседа.

Последното збогување со Ветон и Линдита Мусаи, кои беа убиени од таткото на Линдита, Осман Шаптафај, вечерта на 31 декември, беше пред два дена во Мелбурн.Линдита го загубила животот веднаш, додека Ветон починал во болница.

Многубројни пријатели на семејството, со солзи се збогувале со младата двојка која пред неколку дена ја прославила годишнината од свадбата и изгледале толку среќни.

Според австралиските медиуми, врз основа на сведочења од роднините на семејството, Линдита Мусаи по бракот се обидела да започне нов живот далеку од нејзиниот татко, но тој не прифатил таков факт и се спротивставил на напуштање на нејзиниот дом извршувајќи го на крај злосторството без преседан.

Ветон Мусаи бил син на водачот на албанската заедница во оваа земја, Алил Мусаи, кој пристигнал таму од Македонија во осумдесеттите, и им помогнал на многу други Албанци кои подоцна пристигнале во Австралија.

Република

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...