9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотМАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА БОЖИК

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА БОЖИК

Македонците во Албанија, каде и да живеат, достоинствено, како што и му доликува, го одбележуваат Христовото раѓање – Божик.

Тие присуствуваа на светите литургии одржани во божјите храмови, а онаму каде што се во помал број и немаат постојан свештеник, ги посетија црвите и запалија свеќи за здравје, честитајќи си го празникот со зборовите Христос се роди – навистина се роди.

Во црквата „Свети Архангел и Михаил“ во Пустец света божиќна литургија одржа свештеникот Алексо Темелко.

– Возљубени браќа и сестри. Да ја запалиме во нас и во нашите души и срца светлината и љубовта на Христос. Светлина која ќе не осветлува и ќе ја истера од нас темнината. Да ја разгласиме и да ја даруваме оваа љубов кај сите луѓе, особено кај тие што се изнемоштени, кај тие што се осамени, кај натажените и исплашените. Сега повеќе од секогаш луѓето имаат потреба од Христовата љубов затоа што совршената љубов го истерува надвор стравот и не исполнува со сигурност,мир и радост, порача отец Темелко.

Со Македонците во Пустец беше и лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, кој е и пратеник во албанскиот Парламент и кој им посака многу среќа, здравје и благосостојба.

Македонците, пак, во село Ербеле, општина Маќелара, околија Пешкопеја иако малку по број, сепак, како и со векови наназад, се собраа во црквата „Свето Преображение“, која датира од 12-от век, а која во 1973 година албанските власти ја прогласија за споменик на културата.

Ербели припаѓа на областа наречена Поле, во која се и селата Горно и Долно Крчишта, некогаш населени само со Македонци.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...