11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаАвстралијаПожарите згаснаа, но силните дождови ја поплавија Австралија.

Пожарите згаснаа, но силните дождови ја поплавија Австралија.

Голем дел од источниот брег на Австралија, кој беше зафатен со пожарите, денеска е под вода, по обилните врнежи од дожд.

Дождот, кој наврна во најголема количина во последните 20 години, изгасна некои од најопасните пожари.

Сепак, поради силните врнежи, во некои делови на Нов Јужен Велс постои ризик од поплави и лизгање на земјиштето.

Комесарот на противпожарната служба Шејн Фицсимонс рече дека е оптимист дека дождот ќе помогне да се изгасат повеќедневните пожари.

– Нема сомнеж, дождот е добар за земјоделството, но и за гаснење на пожарите со кои сме соочени со месеци, рече Фицсимонс.

Дождот го намали бројот на активни пожари во Нов Јужен Велс за 20 во еден ден.

МИА

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...