3 C
Ohrid
вторник, март 2, 2021
Почетна Австралија „За нас Гоце е само Македонец“: Во Мелбурн одбележана годишнината од смртта...

„За нас Гоце е само Македонец“: Во Мелбурн одбележана годишнината од смртта на Делчев

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонците од Мелбурн одбележаа 117 години од смртта на македонскиот револуционер
Гоце Делчев пред неговиот споменик во дворот на црквата „Свети Ѓорѓи и Пресвета
Богородица“.
„За нас Македонците Гоце Делчев е само Македонец, а нашето историско минато било и ќе остане само македонско. Вечна му слава на македонскиот великан Гоце Делчев“, рече во обраќањето Мирчо Ангеловски, претседател на Македонската православна општина за Мелбурн и Викторија.
„Овие договори се неприфатливи и бараме веднаш да се поништат бидејќи немаат
соодветна реалност со нашиот идентитет и со македонската историја“, додаде тој Поради пандемијата од коронавирус и забраната за собири со повеќе од пет луѓе,
годишнината помина без голем народен собир.
Панихидата ја извршија архимандритот Гаврил и отец Климент Станковски.
Извор: falanga.com.au

РЕКЛАМА
- Реклами -