30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаКомисијата за заразни болести-  Уште е рано  за свадби и други прослави...

Комисијата за заразни болести-  Уште е рано  за свадби и други прослави во угостителските објекти-постои ризик од корона

Комисијата за заразни болести  смета дека е премногу рано за нивно организирање. На вчерашниот состанок иако угостителите доставиле правилници за тоа како треба да се оргнизира една прослава, од комисијата велат  дека сеуште постои ризик од ширење на вирусот.

Презентираниот протокол кој предвидува намален капацитет, список со присутни гости, дезинфекција, редарска служба и слично, комисијата заклучи дека не се створени услови за организирање на вакви настани со оглед на моменталната епидемиолошка сосотјба која се манифестира со зголемен број на потврдени случаи на Ковид. Кога ќе се стабилизира епидемиолошката состојба и ќе се намали бројот на заболени ќе се дозволат свадби и други свечености и ќе се организираат согласно строго пропишани протоколи, се вели во дописот од Комисијата за заразни болести.

За угостителите ваквата одлука е скандалозна со оглед на тоа што се дозволија концерти, обуки во затворен простор, јавен превоз и други работи кои се далеку понебезбедни од организирање на прослави според протколи.

Рестораните за организирани настани се соочени со превработеност, бидејќи некои од угостителите воопшто не ги отворија објектите и се уште се во неизвесност за периодот што следи. Уште од почетокот на кризата побаравме динамика на отворање, но за жал  како угостители и сите останати комплементарни дејности сме во егзистенцијална криза. Се очекува и нов бран на отпуштања, но и затворање на дејностите, особено погодени ќе бидат малите бизниси, вели Марија Синадиновска Арсовска- угостител.

Угостителите го откажаа и протестот кој требаше да се одржи денеска, за по изборите со образложение дека земјава се наоѓа во период на предизборие. Пред извесно време угостителите добија дозвола да примаат гости во внатрешните делови, но забранета е жива музика и прослави. Дозволени се и концерти со половично искористување на капацитетот, задолжителна заштитна маска, и продажба на карти онлајн

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...