11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаИсторијаМистерија - Линијата на Св архангел -Манастирите се илјадници километри оддалечени од...

Мистерија – Линијата на Св архангел -Манастирите се илјадници километри оддалечени од себе, а сепак прават совршена линија.

Имагинарната линија поврзува седум манастири, од Ирска до Израел. Манастирите се илјадници километри оддалечени од себе, а сепак прават совршена линија.

Линијата на свети архангел Михаил според легендата го претставува ударот што тој му го нанел на ѓаволот, праќајќи го во пеколот.

Тоа што е неверојатно е како манастирите се распоредени, а исто така е прилично интригантно што трите најважни места, Mont Saint Michel во Франција, Sacra San Miguel во Вал де Суса и Monte Sant’Angelo, се меѓусебе подеднакво оддалечени.

 

Почеток во Ирска

Покрај сето тоа, светата линија е совршено усогласена и со залезот на сонцето на денот на летната рамноденица на Северната хемисфера.

Линијата тргнува од Ирска, од пустиот остров на кој ангелот Михаил му се укажал на свети Патрик за да му помогне да ја ослободи таа земја од ѓаволот.

Потоа продолжува кон југ и запира на островчето St. Michael’s Mount во Англија. Таму свети Михаел разговарал со рибарите.

Светата линија продолжува кон Франција на едно од местата на кои се појавил свети Михаил. Тоа е едно од најпосетуваните туристички места во цела Франција, а било сметано за мистично уште од времето на Галите.

Линијата завршува во Израел

По околу 1.000 километри, во Вал де Суса се појавува четвртото светилиште – Sacra di San Michele. На следните 1.000 километри линијата доаѓа до светилиштето свети Михаел, а потоа продолжува до островот Сими во Грција. Во тој манастир се наоѓа кип на свети Михаил висок три метри, еден од најголемите во светот.

Светата линија завршува во Израел, во манастирот Mount Carmel, во Хаифа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...