16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотМакедонски здруженија во Бугарија го слават Македонското востание

Македонски здруженија во Бугарија го слават Македонското востание

Со народни собири Македонците од Пиринска Македонија денеска го одбележуваат и Македонското востание, како што тие го именуваат Кресненското востание.

Македонцското непризнато малцинство во Бугарија денеска одбележува и 142 годишнина од Кресненското востание, односно како што тие го именуваат Македонското востание. Со едноминутен молк во чест на востаниците, венци цвеќе на спомениците, со панихида и народни собири одбележан е овој празник на Македонците во Бугарија.

„Претставници на ОМО “Илинден”-ПИРИН, ОМО “Илинден”, Дружество на репресираните Македонци во Бугарија за време на комунистичкиот режим, Македонски дискусионен клуб, Правозаштитен комитет Толерантност, Дружество за заштита на индивидуални човекови права, Клуб антички Македонци, Друштво Сонце и Народна волја, одбележаа 142 години од Кресненското востание, чие што официјално име било “Македонско востание”, со панихида и поставивање цвеќиња и венци, говори и минутен молк пред спомениците во Кресна, Стара Кресна, Оштава”, напиша на својот фејсбик профил Стојко Стојков од ОМО Илинден.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...