Австралија прогласува победа на коронавирусот, заврши 110 дневниот карантин !!

Викторија, сојузната држава во Австралија и нејзиниот главен град Мелбурн деновиве излегуваат од најдолгата блокада во светот, што успешно го потисна вториот бран на пандемијата ковид-19 во областа.

110-дневното затворање започна на 7 јули и заврши вчера. Целосниот карантин бил воведен во време кога Австралија, земја со околу 25 милиони жители, бележела помеѓу 100 и 200 нови случаи на ден. Повеќе од половина од вкупниот број на потврдени случаи на ковид-19 во Австралија, кои се приближија на 20 000 на крајот на јули, одземајќи повеќе од 250 животи, беше забележан во тоа време во Викторија, која има околу 7,7 милиони жители.

Поради опасноста епидемијата да се пренесе и во другите држави, властите одлучија да воведат шестнеделни мерки во Мелбурн. Шестнеделното затворање било препорачано од австралиските експерти, бидејќи тоа е период кој опфаќа три животни циклуси на вирусот САРС-КоВ-2, кој трае околу 14 дена. Овој период требало да овозможи да се покрие временското заостанување помеѓу моментот на изложеност на вирусот и добивањето на позитивен резултат од тестот.

Но, откако поблагите мерки на затворање не го совладаа вториот бран, во Викторија е прогласена вонредна состојба на 2 август, мерките беа засилени, а во Мелбурн беше воведен дури и полициски час што важеше од 20 до 5 часот наутро. Строгите мерки значеа, меѓу другото, дека околу еден милион жители на Мелбурн мора да останат дома.

Петмилионскиот главен град на Викторија, најмалата, но најгусто населена држава во источна Австралија, тргна во затворање на продавниците, фабриките и другите несуштински бизниси.

Заклучувањето ви Фазата четири значеше дека жителите имаа можност да купуваат и да вежбаат на само 5 километри од нивниот дом. Вежбањето надвор од домот било дозволено само еден час на ден, а само едно лице по домаќинство можело да оди по продукти еднаш на ден.

Била воведена настава од далечина, што значело дека околу милион ученици и наставници биле исклучени од градскиот јавен превоз.

Државата најави дека ќе исплати надомест од 1.500 австралиски долари на луѓето на кои им е препорачана изолација и на кои им е истечено 14-дневното боледување.

Во Викторија во последните два дена не се пријавени случаи на инфекција или смрт. Експертите проценуваат дека е рангирана заедно со регионите и земјите како Сингапур, Јужна Кореја, Виетнам, Хонг Конг и Нов Зеланд во однос на успехот во борбата против ковид-19.

Од почетокот на пандемијата имало 27.554 случаи на инфекција во Австралија, од кои 907 починале.

Покрај тоа, спроведени биле околу 8,5 милиони тестови од почетокот на пандемијата, повеќе од една третина од нив во Викторија. Ова овозможило добро следење на контактите, што било отежнато само за кратко во Мелбурн, на врвот на вториот бран.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, вчера им се заблагодари на жителите за трпеливоста и објави дека е време да се укине блокадата.

“Можеме да кажеме дека сега е време да се отвориме. Тоа му припаѓа на секој Викторијанец поединечно. Секој Викторијанец кој ги следеше правилата, кој го следеше упатството, работеше со мене и мојот тим за да го донесеме овој втор бран до крај. Но, сè уште не е готово. Овој вирус нема да исчезне. Ќе продолжи да влијае на нашите животи се додека не се појават вакцините “, рече Ендрјус.

Исто така е важно да се истакне дека Австралија одлучи да реагира навремено и со строги мерки за целосен прекин на коронавирусот. Во август, Викторија имаше сличен просечен седумдневен просек на нови инфекции на 100.000 жители како и некои други земји, вклучувајќи ги Јапонија, Канада, Сингапур и голем број европски земји. Но, додека европските земји сметаа дека овие бројки се мали, Викторија одлучи да го намали на нула дневниот број на новоинфицирани. Денес, европските земји бележат уште едно нагло ширење на ковид-19.

Премиерот Ендрус на својот Твитер профил објави измени во мерките.

Трговијата на големо и угостителството се отвориле вчера, иако одредени мерки остануваат на сила.

Носењето маски останува задолжително, а кафулињата и рестораните имаат дозвола да опслужуваат максимум 20 лица во затворени простории и најмногу 50 на отворено, при што секое лице треба да има на располагање два квадратни метри простор.

Спортските активности ќе можат повторно да се одвиваат – групните спортови ќе бидат дозволени за млади до 18 години, додека постарите ќе можат да учествуваат во безконтактни спортови.

Престанува да важи ограничувањето дека некој мора да има една од четирите причини да го напушти домот.

Може да има најмногу 10 гости на свадби и максимум 20 лица на погреби.Максимум 10 лица плус свештеник можат да присуствуваат на затворени верски собири, а најмногу 20 надвор.

Остануваат дозволени собирите на отворено за најмногу 10 лица, а не се бројат деца до една година.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here