6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаДедо Гоце Нјдески од село Белчишта-охридско со кибрити изработува макети на црквите...

Дедо Гоце Нјдески од село Белчишта-охридско со кибрити изработува макети на црквите во Охрид и Дебрца

74 годишниот градежен инжинер Гоце Најдески од селото Белчишта Дебарца, изработува макети на охридските и селските цркви и манастири.

Изминативе десет години направил стотина модели, Плаошник, Свети Наум, Света Петка, Свети Климент , Свети Атанасиј , ги изработил и подарил на црквите каде се изложени за верниците.

Минијатурните модели се вистински ремек дела комбинирани од дрво и камен. Вели тоа е работа која бара време , трпение, концентрација и љубов.

– „Седнувам три четири саати работам се одмарам. Ми доаѓа идеја па продолжувам. На пример Плаошник е огромна. Го одредувам прво размерот па потоа работам. Ги лакирам со бродски лак и ова може да трае сто години“, вели Гоце Најдески макетар од Дебарца.

Во пандемијата изминатава година има повеќе време за усовршување на своето хоби. Во неговата уметничка колекција има и џамија, Ајфеловата кула, запрежни коли, разбој, бунарот и водениците во Дебарца.

 

– „Пешачев до Света Петка и ја направив најдолго време ми требаше. Компплетно со се конаци се и оставена е горе во црквата Света Петка. Овие макети ги изработувам исклучиво од кибритки. Барутот му го ваѓам и само кибритка до кибритка“ , додава Нјадески.

 

За своите уметнички модели дедо Гоце потрошил илјадници кибрити и цела пензионерска деценија, вели на овој начин ја изразува љубовта кон богатото културно историското наследство и традиција.

Новинар Соња Рилковска Охрид Нет

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...