20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЕдвај крпиме крај со крај: ''Свадбарите'' бараат помош од државата !!

Едвај крпиме крај со крај: ”Свадбарите” бараат помош од државата !!

Фотографите и камерманите во земјава формираа Комора како погодени од пандемијата за да бидат опфатени во петиот пакет на економски мерки на Владата за справување со последиците кои ги предизвика корнавирусот.

Од таму тврдат дека се колатерална штета од ограничувањата за работа на угостителските објекти, дека е загрозена нивната егзистенција и дека државата ги заборавила.

Новата стопанска комора за фотографска и видео дејност ќе ги опфаќа сите фото студија и видео продукции за свадби и настани, како и самостојни вршители на фотографска дејност и правни лица кои вршат набавка и дистрибуција на добра. Поголемиот дел од нејзините членки се микро и мали претпријатија со мал број вработени,

Од таму веќе поднле барања за средби до надлежните министерства, на кои ќе бидат поднесени нивните барања,, меѓу кои да бидат ослободени од условите за добивање на субвенциите и грантовите.

„Нашите членови се колатерална штета на забраните кои се однесуват на угостителскиот сектор за организирање и одржување семејни веселби, прослави и настани. Ние како дејност која највеќе се занимава со фотографирање и видео снимање на погоре спомнатите настани, поради забраните ги изгубивме сите договорени настани за 2020 година, а овој тренд на откажување ќе продолжи и во 2021-ва ако пандемијата не се стави под контрола“, вели претседателот на Комората, Миле Спасов.

Од таму бараат државата да гио исплаќа и платите и на отпуштените работници во оваа дејност, за истите да можат да бидат вратени на работа. Комората бара и да и се овозможи издавање лиценци за фото и видео дејноста за да се стави ред во фелата и да се спречи нелојалната конкуренција.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...