20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаОпштина Дебрца се вклучи во националната кампања “Ги запознаваме ретките болести 2021”

Општина Дебрца се вклучи во националната кампања “Ги запознаваме ретките болести 2021”

Од денес започна националната кампања ” Ги запознаваме ретките болести 2021″, која ќе трае до 28 Февруари – Светскиот ден на ретки болести, годишен настан за подигнување на јавната свест во однос на ретките болести и влијанието кое тие го имаат на квалитетот на животот на пациентите, како и нивните права и потреби.
Во знак на подршка на пациентите со ретки болести и нивните семејства , но и за подигнување на јавната свест ,особена чест ни е и општина Дебрца да се приклучи на кампањата.
За таа цел, финансиски ќе ги помогнеме активностите на Здружението на граѓани за ретки болести „РЕТКО Е ДА СИ РЕДОК”, од Охрид и со учениците и наставниците од ООУ “Дебрца” активно ќе се вклучиме во кампањата и одбележувањето на 28 Февруари-Светскиот ден на ретки болести.
Секогаш имајте на ум, реткоста е предност, а не недостаток‼

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...