15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Свет Србија собори рекорд – вакцинирани 54.000 граѓани во еден ден.

Србија собори рекорд – вакцинирани 54.000 граѓани во еден ден.

Translate (Eng):[gtranslate]

Србија денеска го сруши рекордот на имунизирани граѓани.

Имено, од утринава до овој момент во Србија се вакцинирани дури 54 илјади граѓани.

Според информациите, се проценува дека до крајот на денешниот ден овој број ќе порасне на 59.000.

Исто така, според бројот на пријави за вакцинација се очекува во текот на утрешниот ден овој рекорд повторно да биде срушен.

Се проценува дека утре во Србија би можеле да бидат вакцинирани околу 70 илјади граѓани.