23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија "Гуменио" од Битола го поведе орото- Во Букурешт Ечеше Бисер Балкански

“Гуменио” од Битола го поведе орото- Во Букурешт Ечеше Бисер Балкански

Translate (Eng):[gtranslate]

Дарко Јанкуловски фан на македонската репрезентација од Битола го поведе орото среде Букурешт каде денеска Македонија го игра првиот меч против Австрија на ЕП во фудбал.

Јанкуловски кој е адвокат а во Битола е познат под прекарот “Гуменио” е облечен во традиционална македонска носија од маруовскиот крај и е една од главните атракции во стариот град во Букурешт.

Орото се играше на стиховите на Бисер Балкански од Гоце Николовски.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -