29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаЕстрадаКики живее во Австралија го познава цела македонска естрада а голема желба...

Кики живее во Австралија го познава цела македонска естрада а голема желба му еден ден да застане на нозе

Нема естраден уметник од Македонија што не го познава Кики , дечкото со кој сите естрадни уметници или барем  оние кои биле  на турнеја во Австралија сакаат посебна средба со него .

Љубител е на македонската песна и музика и досега ретко има пропуштено концерт на македонските естрадни уметници кои дошле на турнеа низ Австралија.

Неговите родители  од поодамна го однесле на концерт за Сузана Гавазова кога таа за првпат дошла во Австралија  и одтогаш наваму не пропуштил скоро ни еден концерт.

Правилното му е Крсте Стојаноски. Родителите му се од прилепско а тој се родил во Сиднеј.  Се родил предвремено и како новороденче тежел  само 930 грама .

Во болницата одлучиле да го стават во некоја нова машина но таа немала доволно кислород па заради тоа имал големи проблеми со подвижноста. Моментално се движи со помош на количка. Досега му направиле неколку операции .

Кики со родителите Кире и Сузе

Добар сум вели Кики не се предавам единствена желба е дедо боже да ми даде сила да застанам на нозе еден ден

 

Ја сакам македонската песна и и ги почитувам сите естрадни уметници имам многу добри спомени со сите .

За првпат отишол во Македонија и го посетил родното место на родителите во 2012 и за првпатсе сретнал  со неговите роднини. Никогаш нема да ја заборавам таа посета вели Кики . Покрај средбата со роднините се сретнав и со повеќето естрадни уметници и се дружевме и многу сум задоволен од нивното гостопримство . Им бев во посета на Сузана Гавазова , Елена Велеска, Јордан Митев , Џими и Анета од групата  Молика и многу други. Сакам пак да одам во Македонија, но со мојата состојба и ситуацијата со пандемијата немоѓам.

Со претседателот Иванов во спортскиот клуб Сиднеј Македонија

Моментално сме во рестрикции и несмееме да излеземе од дома. Иначе си одев на прошетки а најмногу во клубот на Сиднеј Македонија ,

Се надевам дека ќе заврши пандемијата и ќе се отворат државите па да може да прошетаме а и да видиме повеќе естрадни уметници и македонска песна овде во Австралија вели Кики.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...