9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаНогачески: Еднократна парична помош за лица и семејства во социјален ризик, Еднократна...

Ногачески: Еднократна парична помош за лица и семејства во социјален ризик, Еднократна парична помош за лекување во државата и странство,Еднократна парична помош во случај на смрт, Субвенционирање на дел од трошоците за комунални услуги, Социјални пакети – на лица и семејства во социјален ризик.

Градоначалникот Ногачески има една цел, а тоа е граѓаните на општината да бидат социјално заштитени и да имаат еднаков пристап до социјалните услуги.

Ногачески продолжува да дава поддршка за
:
✔Еднократна парична помош за лица и семејства во социјален ризик-
✔Еднократна парична помош за лекување во државата и странство
✔Еднократна парична помош во случај на смрт
✔Субвенционирање на дел од трошоците за комунални услуги
✔Еднократна парична помош за ублажување на последици од елементарна непогода ( пожар, поплава и др. )
✔ Социјални пакети – на лица и семејства во социјален ризик ќе им се доделуваат пакети со храна и хигиенски средства, најмалку еднаш годишно .
✔Обезбедени :
✔Финансиска поддршка на годишните тековни активности на здруженијата на пензионерите од општината.
✔Финансиска поддршка за еднодневни туристички патувања на пензионерите до излетнички места во државата.
✔Одбележување на 3 декември-Денот на лицата со хендикеп –средби на градоначалникот на општината со лицата со хендикеп, доделување на еднократна парична помош и доделување на финансиски средства за тековните активности на Здружението, отстранување на архитектонските бариери .
✔Еднократна субвенција за склучен брак,
✔Еднократна субвенција за новороденче,

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...