4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаМакедонскиот почесен конзул Зоран Ќосески се сретна со премиерот на Западна Австралија

Македонскиот почесен конзул Зоран Ќосески се сретна со премиерот на Западна Австралија

Македонскиот почесен конзул Зоран Ќосески се сретна со премиерот на Западна Австралија г-н Марк МкГован и разменија мислење за унапредување на билатералните односи.Сегашните македонско-австралиски политички, трговски, бизнис и културни врски можат дополнително да се продлабочат, вели Зоран Ќосески, македонскиот почесен конзул за Западна Премиерот МкГован истакнал дека во рамките на својата мултикултурна политика, Владата на Западна Австралија ќе продолжи и во иднина како и досега да ja почитува македонската заедница како и сите други етнички заедници кои живеат во оваа Австралиска државс и ќе продолжи и во иднина да и дава поддршка на македонската заедница за нејзините проекти за развој и зачувување на својот јазик и идентитет во Австралија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...